Sklerotizace žil
Drobné žilky i viditelné žíly na nohách trápí nejednu ženu, některé již od útlého mládí. S věkem se jejich počet násobí. A to až do stadia, kdy se žena stydí své nohy odhalit na koupališti a těmto radovánkám se raději vyhýbá. Přitom je to zbytečné. Řešení nabízí u větších žilek sklerotizace, prováděná kvůli nošení kompresivních punčoch v chladnějším zimním počasí, nebo u drobnějších žilek cévní laser.
V čem spočívá sklerotizace žilek na nohách?
Zákrok sklerotizace znamená aplikaci sklerotizující látky, v tomto případě aethoxysclerol 0,5% – 1% do viditelných cév v podkoží, které přítok krve uzavřou a céva zanikne. Přemění se ve vazivo.
Je nutné před zákrokem nějaké vyšetření?
Před samotným výkonem je nutné provést cévní vyšetření a tzv. dopplerovské vyšetření cév dolních končetin.
Jak dlouho sklerotizace trvá a jak se provádí?
Záleží na množství cév, většinou je sklerotizace hotova do půl hodiny. Provádí se vleže nebo ve stoji dle viditelnosti žilek.
Režimová opatření a medikace po sklerotizaci žilek
Dvě hodiny po zákroku nelehat, nesedat! Doporučuje se rytmická chůze dvě hodiny po zákroku. Je důležité zůstat v pohybu, aby sklerotizující látka nepronikla do hlubokého žilního systému a zůstala díky svalové pumpě při chůzi vypumpovaná v povrchovém žilním systému. Aby se sklerotizující látka nedostala do hlubokého systému a nezpůsobila embolii do plic, je nutné 2 hodiny po zákroku chodit.
Fyzická aktivita může zůstat téměř normální.
Nejdůležitější jsou elastické stahující punčocháče natažené ihned po zákroku – většinou vám je prodají přímo v ordinaci, ale je vhodné se na tuto skutečnost zeptat, příp. si punčocháče dopředu vyzkoušet. Na výběr jsou buď punčochy nebo punčochové kalhoty. Jejich vyzkoušení je důležité provést před zákrokem, zakončení punčoch může některé ženy nepříjemně stahovat. Nosí se i na noc. Punčocháče oblečené po zákroku se nosí až do druhého dne do rána.
Od zákroku, kdy si stahovací punčochy nebo punčochové kalhoty oblékneme, je ponecháme až do rána, kdy odstraníme z pokožky tlakové tampony a nohy osprchujeme. Po osušení použijeme Viatromp nebo Heparoid na místa, kde byla aplikována sklerotizující látka, poté znovu natáhneme punčochy, a to na celý den. Večer punčochy vysvlečeme, nohy osprchujeme, natřeme kůži a s punčochami jdeme spát.
Takhle to probíhá 5 dní, následně dalších 10-14 dní se elastické punčochy nebo punčochové kalhoty nosí pouze přes den, večer se svléknou. Když se objeví jakýkoliv problém, místo aplikace je výrazně zarudlé, je vidět pruh nějaké žíly, nebo se poruší integrita kůže, je potřeba přijít ihned k lékaři na kontrolu. Celkově se užívá Detralex či jiné venotonikum.
Svědomité nošení elastických punčocháčů zvyšuje úspěch zákroku.
Je nutné sklerotizaci opakovat?
Jelikož se u lidí se sklonem k tvorbě žilek stále tvoří nové a nové žilky, s největší pravděpodobností se zákrok stane v zimních měsících pravidlem.
Výsledek sklerotizace, srovnání stavu před a po
Cena zákroku je od 2000 Kč, vizte ceník.